Co je to UX a UI?

Úvodem

Každý, kdo se pohybuje v prostředí webdesignu jistě už někdy zaslechl pojmy jako User Experience (UX) a User Interface (UI). Tato spojení se často objevují spolu, protože mají stejný cíl – přiblížit produkt (nejčastěji web) k maximální spokojenosti zákazníka. Co si ale přesně pod těmito termíny představit?

UX a UI rozdíl

User Experience (UX)

User Experience se dá přeložit jako uživatelská zkušenost, což prakticky vystihuje celé zaměření tohoto prvku. Ve zkratce se tento faktor týká užitečnosti a funkčnosti. Snaží se, aby produkt/služba plnila požadavky uživatelů, jejich potřeby i cíle. Na první pohled není zcela patrný a nemusí se týkat jen webů a aplikací. UX se snaží vytvořit, co nepřívětivější uživatelské prostředí z hlediska funkčnosti a pohodlnosti. UX design využívaný při tvorbě webu se soustředí na to, aby daná řešení, co nejvíce usnadňovala zákazníkům pohyb po webu a využívání daných funkcí. Tento prvek lze připodobnit k orgánům v lidském těle, nejsou na první pohled viditelné, ale bez nich by tělo nezvládlo fungovat.

User Interface (UI)

UI se zaměřuje na vizuální stránku – barevnost stránky, design tlačítek apod. Věnuje se tomu, jak vypadá daný produkt, prostředí či konkrétní produkt, ale už neřeší jejich funkčnost. Design je bezesporu důležitý pro snazší interakci v prostředí, ale bez reálného využití se stává pouhým obalem.

UI si můžeme představit jako vzhled u člověka – pokud orgány (UX) nebudou fungovat, tělo ztrácí smysl. Na druhou stranu, pokud by vzhled těla nebyl příjemný, bude ostatní odpuzovat. Pro výrobu online projektu (webu, aplikace či e-shopu) je tedy důležité, aby spolu UX a UI sledovaly společné zájmy a to – maximální spokojenost uživatele v daném prostředí.

UX a UI při tvorbě webu/aplikace/e-shopu

Při tvorbě online projektu je vždy důležité vytyčit si hlavní cíl – konkrétní účel (např. vytvoření rezervace). Vybráno může být vícero cílů, avšak je důležité odlišit ten hlavní. Určený cíl je důležitý pro UX/UI designéra, který tvoří online projekt od samého začátku a musí skloubit atraktivní vzhled projektu s jeho funkčností tak, aby odpovídal svému primárnímu cíli.

Proč investovat do UX/UI webdesignu?

  • návštěvník se bude na webu dobře orientovat, nalezne potřebné informace a bude se na web vracet
  • správné uspořádání a funkčnost webu ocení nejen zákazníci, ale i vyhledávací algoritmy společnosti Google a Seznam
  • správa v přehledném webovém prostředí bude příjemná i pro vás

5 chyb při UX/UI webdesignu

  1. Na první pohled web postrádá jasné poselství a není patrný cíl webu
  2. Na webu se vyskytuje příliš velké množství informací, spousta z nich s obsahem, který není pro návštěvníka relevantní.
  3. Struktura podaných informací je jednolitá a nepřehledná, odstavce prakticky neexistují a celý text je slitý do jednoho dlouhého bloku.
  4. Složité ovládání webu vede často k jeho opuštění. Přehršel položek v menu rovněž nepřidává plusové body přehlednosti menu.
  5. Návštěvník velice často sází na první dojem. Vždy ale zákazník nemusí navštívit web přes homepage (např. při PPC reklamách na konkrétní produkty), proto je potřebné věnovat pozornost každé landing page.

Těchto chyb se ale s námi nemusíte obávat. Obraťte se na nás a my s vámi prokonzultujeme váš web a jeho možnosti.

Chcete funkční projekt včetně UX a UI? Ozvěte se!

Zajistíme nastavení, vizuál a správu vašich nových či stávajících webových stránek.

Líbil se Vám článek?